Sakal Ekimi

Sakal ve bıyık ekimi yüzdeki seyrekleşmiş, incelmiş ve kayıp yaşayan bölgelerin restorasyon edilme işlemidir.

Sakal ve bıyık ekimi de, saç ekiminde olduğu gibi kökler donör bölgeden alınır. Alınan bu kökler tek tek doğru açılar ayarlanarak boş olan ya da seyrek olan sakal bölgesine transfer edilir. Sakal ve ektirebilmek için ergenlik dönemini tamamlamış 20 yaş ve üzerinde ki sağlıklı erkekler bu işlem için uygundur. Sakal ekimi genellikle bıyık altı ve yanaklara yapılır. Ayrıca bu işlem akne skarlarına ve diğer tip skarlara, saç kıranlara ya da fiziksel travmaya bağlı oluşmuş boşluklara da yapılabilir. Sakal kaybı genetik olabilir ya da yanık ve yaralardan meydana gelebilir.

Yapılan istatistiklere göre;

  • Genellikle Bıyık bölgesine 350-500 greft ekilir.
  • Bıyık ve Bıyık altı (Top Sakal )1000-1500 greft
  • Her yanak için 1000-1500 greft
  • Sakal ekiminde tek seansta istenilen sonuç alınır

Operasyon Süreci

Sakal, ekilecek bölgeye göre farklılık göstermektedir. Operasyon süresi 2 ile 5 saat arasındadır. Sakal ekiminde saç ekiminden daha hassas davranılmalıdır. Çünkü bu alandan facial sinirler geçtiği için daha dikkatli davranmak ta fayda vardır.

Ekim konunun uzmanları tarafından yapılmalıdır. Sakal ekiminden sonra çıkan kökler saç özelliğinden çıkıp sakal formatına uyumlanmaktadır. Bu sebepten dolayı yeni çıkacak olan sakallar tıraş edile bilinir. Ekim yapılacak bölgeye daha natürel form vermek için biz Medicaleste olarak çoğu zaman tekli, yerine göre de çiftli kökler transfer etmekteyiz.

Ayrıca merkezimiz ekimlerde safir uçlar ve mikroskop kullanmaktadır. Operasyon lokal anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon bittikten sonra kişi ekim yapılan alanı kuru tutması gerekir. Operasyon sonrası günlük yaşantısına dönebilir.

İyileşme Süreci

Sakal ve bıyık ekimi yapıldıktan sonra minik kabuklar oluşacaktır. Operasyon sonrasında uzmanların reçete ettiği şekilde hasta bir hafta boyunca sakal ve bıyık yıkaması yapar. Bu kabuklar 10 gün içinde dökülür ve iyileşir.

Ekimden sonra 4.hafta ekilen sakallar dökülmeye baslar bu dökülmeler 8.haftanın sonuna kadar devam eder ve 12. haftadan sonra yeniden büyümeye başlar ve bu büyüme bütün yaşam boyunca devam eder.